Piškvorky u nás fičí

Publikováno: 8.12.2022 Autor(ka): Pavel Kantor

Naše cesta začala v pátek před Jadvigou, kdy na škole proběhlo školní kolo soutěže pIšQworky 2022. Toho se zúčastnilo čtrnáct žáků šestých až devátých tříd. Byli jsme rozděleni do čtyř skupin a následně byli nasazeni do pavouku, který rozhodl o celkovém umístění. Jednotlivé duely, které se skládaly vždy ze dvou piškvorkových partií, byly napínavé a všichni jsme chtěli dosáhnout co nejlepšího výsledku. V bojích o medailové pozice nakonec uplatnili své zkušenosti žáci starších ročníků, zvítězil Jakub Lýsek (8.A) před Štěpánem Šedou (9.B) a Vojtěchem Hawliczkem (9.B).

Do oblastního kola, které proběhlo 3. listopadu na Gymnáziu Komenského v Havířově, vyslala naše škola čtyři týmy. Devět tříčlenných družstev bojovalo nejdříve ve dvou skupinách o co nejlepší nasazení pro vyřazovací boje a již zde bylo vidět, že naše týmy budou patřit k favoritům celého turnaje, když jsme obsadili dvě první místa a jedno druhé. Pouze tým Kolečka a křížky, který tvořila děvčata Lada Czepczorová, Ivana Dudková a Kamila Muchová ze šesté třídy, neprošel skupinovým sítem a obsadil 9. místo. O jejich nepostupu do vyřazovacích bojů ale rozhodlo až skóre, protože družstva na třetím až pátém místě ve skupině A měla shodný počet bodů. Zbylé tři týmy dál pokračovaly v suverénní jízdě turnajem a jen málo chybělo k tomu, aby stupně vítězů kompletně opanovaly Mosty u Jablunkova. Ve finále se střetli Pokličkové (Jakub Lýsek (8.A), Šimon Mucha (8.A) a Vojtěch Hawliczek (9.B)) s s xo (Marian Marosz (8.B), Štěpán Šeda (9.B) a Vojtěch Žáček (9.B)). Pokličkové soupeře jednoznačně přejeli 12:0 a po zásluze si odvezli pohár pro vítěze. Tři tygři (Vojtěch Martaus (8.A), Jiří Reichenbach (8.A) a Václav Szkatula (8.A)) v boji o třetí místo jen těsně podlehli týmu z Horní Suché a skončili na 4. místě. Mrzet je to však nemuselo, protože i s Pokličkami a xo postoupili do krajského kola.

To proběhlo v úterý 22. listopadu na ZŠ a MŠ a Gymnáziu Hello, s.r.o, v Ostravě. Zde již byla konkurence mnohem větší a čekalo nás mnoho soupeřů z gymnázií. Tentokrát se hrálo švýcarským systémem, který se používá v šachu. Je spravedlivější, protože vždy spolu bojují týmy, které mají v průběžném pořadí stejný počet bodů. Do turnaje jsme vstoupili rozpačitě, v prvních kolech jsme střídali vítězství, remízy i porážky. Od čtvrtého kola ale Pokličkové šlápli do pedálů a již neztratili ani bod. V posledním kole porazili dosud suverénní Růžové PORGorožce, odsunuli je z prvního místa a sami převzali pohár za vítězství v krajském kole. I Tři tygři se v průběžném pořadí pohybovali vysoko a dlouho figurovali v první desítce. Nemilosrdné rozlosování a porážky v posledních třech kolech je však odsunuly na konečné 19. místo. Jen o příčku za nimi skončil tým xo, který střídal světlé chvilky s těmi slabšími. Celý turnaj byl velmi vyrovnaný, vždyť pokud by Tři tygři zvítězili v posledním kole, vyšvihli by se na deváté místo.

Vítězný tým Pokličkové postoupil spolu s dalšími dvěma medailisty do republikového finále, kde nám můžete držet dnes palce a sledovat na našich stránkách průběh soutěže.

Článek z krajského kola:

https://pisqworky.cz/reporty/2893-po-havirove-taky-ostrava-poklickove-z-mostu-znovu-dominovali

 

Bc. Pavel Kantor, Jakub Lýsek, Šimon Mucha a Jakub Hawliczek