4. třída

Mgr. Eva Jouklová Třídní učitel učitel, speciální pedagog

Informatika 4.

Publikováno: 26.11.2020 Autor(ka): Pavel Kantor

6. týden 23. 11. - 27. 11.

 

Milí čtvrťáci,

 

v tomto týdnu vám zadávám práci, kterou si zkontroluji už příští týden v prezenční hodině informatiky. Vaším úkolem bude vytvořit si ve svém e-mailovém účtu vlastní složky a přesunout do těchto složek e-maily, které jste obdrželi ode mne a svých spolužáků. V příští hodině informatiky se přesvědčím, jak se vám úkol podařilo splnit.

Opět vám dávám k dispozici video s návodem, jak vytvořit vlastní složky v e-mailovém účtu. Odkaz na videonávod je níže:

Vytvoření vlastní složky v e-mailovém účtu

Někteří z vás stále ještě nesplnili úkoly zadané v minulých hodinách, tak vás prosím, abyste napravili tento stav a e-maily s úkoly zaslali na mou e-mailovou adresu informatika.ctvrtaci2@seznam.cz.

 Těším se na shledání v hodině informatiky příští týden.

 

 

5. týden 16. 11. - 20. 11.

 

Milí čtvrťáci,

 

moc mě těší, že mi zasíláte výsledky svého pátrání a prosím všechny, kdo dosud neodpověděl na spolužákův e-mail, aby tak co nejdříve učinil. 

 

Úkol pro tento týden:

1) Vytvořte v počítači svou složku s názvem Informatika.

2) Otevřete si v počítači program Malování a namalujte obrázek s námětem: Co se mi letos podařilo, Z čeho jsem měl letos největší radost.

3) Tento obrázek uložte do složky Informatika pod názvem, který bude tvořen vaším jménem a příjmením ve tvaru: jmeno.prijmeni.mujuspech ve formátu jpg.

4) Napište e-mail na mou e-mailovou adresu informatika.ctvrtaci2@seznam.cz a do přílohy přiložte soubor s vámi vytvořeným obrázkem. Nezapomeňte dodržovat správné zásady e-mailové komunikace. Svůj e-mail zašlete do úterý 24. listopadu.

 

Níže dávám odkazy na videoukázky, jak vytvořit novou složku, jak uložit obrázek v programu Malování do zadané složky a jak poslat e-mail s přílohou. Tato videa můžete využít při vypracovávání svých úkolů:

Vytvoření nové složky

Uložení obrázku v programu Malování

Zaslání e-mailu s přílohou

 

4. týden 9. 11. - 13. 11.

 

Milí čtvrťáci,

 

v minulém týdnu jste si založili e-mailový účet (pokud už jste ho neměli dříve založený) a poslali jste mi první e-maily. Chci vás pochválit, vaše e-maily byly moc hezké a moc mě potěšily.

Na tento týden jsem pro vás přichystal úkol, ve kterém budeme pokračovat v e-mailové komunikaci. Jen ještě čekám na několik opozdilců, od kterých jsem e-mail neobdržel. (Prosím zkontrolujte si, že jste obdrželi e-mail ode mě. Pokud jste žádný takový e-mail neobdrželi, tak jste pravděpodobně zaslali svůj e-mail na špatnou adresu. Pokud možno urychleně odešlete svůj první e-mail na adresu informatika.ctvrtaci2@seznam.cz.)

 Po obdržení e-mailových adres od všech spolužáků zašlu na vaše adresy e-mail, kde přiložím seznam všech e-mailových adres vašich spolužáků. Ten bude obsahovat číslo, vaše jméno a příjmení a e-mailovou adresu.

Vašim úkolem pro tento týden bude napsat tři e-maily a odpovědět na e-maily spolužáků:

1. První e-mail napíšete spolužákovi, který má v seznamu číslo o 1 nižší, než je vaše číslo, a zeptáte se ho, jaké je jeho oblíbené jídlo. (Například žák s číslem 5 napíše žákovi s číslem 4. Pouze žák s číslem 1 bude psát e-mail žákovi s nejvyšším číslem.)

2. Druhý e-mail napíšete spolužákovi, který má v seznamu číslo o 1 vyšší, než je vaše číslo, a zeptáte se ho, jaké místo nebo město, které navštívil, se mu líbilo nejvíc a chtěl by se tam ještě někdy podívat. (Například žák s číslem 8 napíše žákovi s číslem 9. Pouze žák s nejvyšším číslem bude psát e-mail žákovi s číslem 1.)

3. Až zjistíte informace od dvou svých spolužáků, napíšete e-mail mně na adresu informatika.ctvrtaci2@seznam.cz, ve kterém mi popíšete, co jste zjistili. Po obdržení všech informací sestavím tabulku, ve které uvidíte, jestli se informace předávaly správně.

Prosím všechny žáky, aby na e-maily spolužáků odpovídali co nejdříve. Prosím v e-mailech dodržujte zásady správné e-mailové komunikace. Budu se opět těšit na vaše e-maily. Svůj úkol splňte nejpozději do úterý 17. listopadu 2020.

 

 

3. týden 2. 11. - 6. 11.

 

Ahoj čtvrťáci,

 

vítám vás opět po prázdninách u hodiny informatiky. Bohužel výuka stále nemůže probíhat ve škole, zadám vám zde proto další úkol. A dnes asi zaměstnám více i vaše rodiče. (Omlouvám se za to, ale při dnešním úkolu bude vhodné, abyste svého syna či dceru provázeli jednotlivými kroky.)

 

1) První úkol bude spočívat ve vytvoření e-mailového účtu na adrese www.seznam.cz. V rámci hodin informatiky budeme pracovat právě s touto e-mailovou adresou na seznamu, budeme se učit o jednotlivých možnostech a funkcích e-mailového účtu. Zároveň vytvoření e-mailové adresy zde je nejméně komplikované. (Pouze pokud chcete svůj e-mailový účet zabezpečit, vyžaduje systém po vás ověření pomocí SMS či zaslaného odkazu na jinou vámi zadanou e-mailovou adresu.)

Žáci, kteří již mají e-mailovou adresu na seznamu vytvořenou, můžou první krok přeskočit a jít rovnou na druhý úkol. Pro ostatní jsem připravil krátkou videoukázku, jak si e-mailový účet vytvořit. Videoukázku si můžete stáhnout z úschovny na této adrese: https://www.uschovna.cz/zasilka/EL574M5998XKMVZC-BGR/ 

 

2) Když máte vytvořený e-mailový účet, bude vaším druhým úkolem zaslat e-mail na e-mailovou adresu: informatika.ctvrtaci2@seznam.cz. Můžete mi napsat, jak vám jde učení doma, jak vás baví úkoly, apod. Při psaní e-mailu se ale držte níže uvedených zásad:

a) Psát slušně a pokud možno bez pravopisných chyb.

b) Uvést předmět e-mailu. (Většinou se vás váš e-mailový účet před odesláním zeptá, jestli chcete poslat e-mail bez předmětu. Když předmět nevyplníte, může se stát, že ho příjemce e-mailu obdrží do spamu.)

c) E-mail začít pozdravem a oslovením, pak teprve psát obsah e-mailové zprávy.

d) Na závěr se rozloučit a podepsat.

 

Přeji vám příjemnou práci při vytváření e-mailového účtu a zasílání e-mailu.

 

2. týden 19. 10. - 23. 10.

 

Milí čtvrťáci,

po tom, co jsme se seznámili s hardwarem počítače, nás čeká druhá oblast, bez které by počítače nemohly fungovat - SOFTWARE.

Otevřete si soubor 2 - Software a vytiskněte si jej. Seznamte se se základními informacemi o softwaru počítače, splňte úkoly v tomto pracovním listu a pak si pracovní list založte k prvnímu pracovnímu listu do složky Informatika.

 

Přeji vám úspěšnou práci a příští týden hezké prázdniny.

 

 

1. týden 14. 10. - 16. 10.

 

Milí žáci,

 

v prvních lekcích informatiky jste se seznámili s počítačem, měli byste jej umět zapnout a vypnout, přihlásit se do svých kont a odhlásit se.

Dnes se budeme zabývat komponenty (součástmi), které počítač tvoří. Obecně můžeme počítačové komponenty rozdělit do dvou skupin: na hardware a software. Pojďme se podívat na to, co je to hardware a co ho tvoří.

Otevřete si soubor 1 - Hardware, který je přílohou těchto stránek, a vytiskněte si jej. Pročtěte si základní informace o hardwaru a následně vypracujte dva úkoly, které jsou součástí pracovního listu. Po vypracování si pracovní list založte do složky Informatika. Po návratu do školních lavic si složky vyberu a zkontroluji.

 

Kdybyste měli potíže s otevřením dokumentů, uložil jsem všechny soubory zde na stránkách i ve formátu pdf.

A pokud si nevíte rady s některou úlohou, neváhejte mi napsat na školní e-mail.

 

Přeji vám hezký víkend a snad nám trošku vykoukne i sluníčko.