Kořenoví vězni na finále soutěže pIsQworky 2023

Publikováno: 7.12.2023 Autor(ka): Pavel Kantor

A je to tady. Dnes začíná Grandfinále soutěže v piškvorkách. Po roce je opět připraven náš tým, sice s jiným názvem a v mírně obměněném složení, ale stále s touhou porvat se o co nejlepší umístění, i když o to usiluje dalších 31 družstev z celé republiky i Slovenska. Kořenoví vězni (Jakub Lýsek, Šimon Mucha a Vojtěch Martaus) právě začínají. Dokáží vylepšit loňské 23. místo? Podaří se jim umístit v horní polovině nebo dokonce TOP desítce? V osmi kolech se rozhodne, jaký bude letošní výsledek.

V prvním kole nás čeká soupeř, který musel urazit asi největší vzdálenost. Tým Perník totiž přijel až z Gymnázia v Chebu. Jdeme na to.

Úvodní kolo se vydařilo pouze Šimonovi, který zvítězil v obou partiích, první zápas tak končí naší prohrou 4 : 8. Budeme ale bojovat dále, ve druhém kole nám byl nalosován tým Lost Ice ze Základní školy Loštice. Perník nám moc nezachutnal, napravíme si chuť na tvarůžkách z Loštic?

Syrečky už našim klukům z Goralie chutnaly víc, výhra 10 : 2 je toho důkazem. V obou partiích zvítezili Jakub a Šimon, Vojta připojil 2 body za remízu. Ve třetím kole si kluci zopakují fyziku, neboť jim byl přidělen tým Kapacity z Gymnázia J. A. Raymana v Prešově. Jak dopadne česko-slovenský souboj?

I pro třetí kolo zůstal našim klukům náboj, Kapacity porazili 8 : 4, když obě partie vyhráli Jakub a Šimon. Toto vítězství je průběžně posouvá do první desítky. Čtvrté kolo bude ale zkouškou, čeká nás nejvýše nasazený tým Antonka 987 ze Základní a mateřské školy Brno.

Předpoklady se ale nenaplnily. Naši kluci do třetice vyhrávají 8 : 4 a průběžně skáčou už na 4. místo. Stoprocentní byl opět Šimon, Vojta s Jakubem remízami zajistili vítězství týmu. Před obědem si zopakujeme znalosti z Přírodopisu, naším dalším soupeřem jsou Kapybary z Gymnázia Josefa Škody v Přerově.

Z Přírodopisu máme za 2. Ne ale známku, nýbrž body. Další vítězství v poměru 8 : 4, když oba zápasy vyhráli Jakub a Šimon. Úžasně prozatím hraje Šimon Mucha, 10 výher z 10 partií. Nyní nás čeká obědová pauza, tak nabereme síly a půjdeme malými krůčky za dalším úspěchem.

Po obědě nás čekají ještě tři kola, ve kterých půjde o konečné umístění. Držte nám palce. V šestém kole se střetneme s týmem Hotel kotel z Gymnázia Christiana Dopplera v Praze. Dostane některý tým kotel, nebo to bude vyrovnaný souboj?

Pražský tým vítězí 8 : 4. Po dvou bodech si připsali Jakub a Šimon, kterému v druhé partii vypršel čas a ztratil tak první body během turnaje. A sedmé kolo nám přichystalo další těžkou zkoušku, až do minulého kola neporaženéý tým Mensa 4ever!!! reprezentující Mensa gymnázium o. p. s. v Praze. Dokážeme Menzákům uštědřit druhou porážku?

Tým z Mensy byl nad naše síly. Prohráváme 2 : 10, když dílčí úspěch zaznamenal Šimon. V průběžné tabulce klesáme k desátému místu. Přesné informace nemáme, protože organizátoři se rozhodli z důvodu dramatičnosti neposkytovat informace o výsledcích a průběžném pořadí. V závěrečném kole se utkáme s družstvem Gumkáči z Gymnázia J. Hollého v Trnavě.

V posledním kole si vylepšujeme náladu i skóre, slovenského soupeře porážíme 10 : 2. Kam nás tato výhra posune? Uvidíme při vyhlašování výsledků, ale TOP 10 je reálná.

Vyhlašování výsledků je u konce. Naši kluci se umístili na rozšířeném pódiu, konečné 6. místo je vynikajícím počinem. Během turnaje jsme průběžně atakovali i medailové pozice, poobědová kola nás ale odsunula mimo ně.

Konečné pořadí:

1. Mensa 4ever!!! (Mensa gymnázium o. p. s. Praha)

2. Hirvelna (Gymnázium Hlučín)

3. BAGR (Gymnázium Říčany)

4. Jarošáci (Gymnázium Brno)

5. Přismahlí buřtíci (Gymnázium Vysoké Mýto)

6. Kořenoví vězni (ZŠ a MŠ Mosty u Jablunkova)